A gyerekszoba tervezés alapszabályai
1. Beszéld meg a gyerekekkel!
Kérdezd meg mit szeretne csinálni a szobájában, ő hogyan képzeli el, mi a kedvenc színe. Ehhez add hozzá mindazt, amit te tudsz róla. Milyen a személyisége, hol szeret a leginkább lenni és miért. Minél több az információ, annál nagyobb valószínűséggel tudunk olyat alkotni, ami neki is tetszik.
2. Engedd meg, hogy segítsen!
Hagyd, hogy kifejezze véleményét a színekről, az anyagokról és hogy segítsen a tárgyak megvásárlásában. Mindemellet tartsd szem előtt, hogy a végeredménynek rugalmasnak kell lennie, amit változtatni tudsz a szükségletek és az érdeklődés, ízlés változásával, hiszen a gyerekek még gyakran és sokat változnak.
3. Legyen a gyerekszoba multifunkcionális!
Mivel a gyerekek nem csak alszanak a szobájukban, hanem más dolgokat is ott csinálnak, ezért érdemes több részleget kialakítani: olvasó kuckó, játszóhely, kreatív sarok, ahová kirakhatja a képeit, egyéb műveit. Legyen helye a büszkeségeinek, ahová kirakhatja a gyűjteményeit, trófeáit, díjait vagy egyéb személyes dolgait, amelyekre büszkék. Ha engedjük gyermekünknek, alakítsunk ki helyet a tévének, számítógépnek, playstation-nek.
4. A tárolás legyen elsődleges prioritás a gyerekszobában!
A rendetlenséget akkor lehet elkerülni, ha megfelelő mennyiségű és milyenségű tárolóhelyeket alakítunk ki a gyerekszobába. Legyenek olyan dobozok, zárt szekrények, főleg fiókok, ahová el lehet rakni mindazt a sok játékot, kreatív eszközt, könyvet és ruhát, ami a gyerekeké. Ha nem gondoskodunk elég tároló helyről, biztosak lehetünk benne, hogy a szobában mindig rendetlenség lesz.
5. Válassz megfelelő világítást a gyerekszobába!
A fővilágítás mellett a gyerekszobában kell lennie világításnak az olvasáshoz vagy tanuláshoz és nem árt ha van egy hangulat fény is, főleg ha gyermekünk nem érzi jól magát a sötét szobában. Ez a kis éjszakai fény segítheti a biztonságos kijutást a fürdőszobába.
6. Dekoráld a gyerekszoba ablakát látványosan!
Jó ötlet lehet variálni a római rolót és a hagyományos függönyt. Mindenképpen úgy kell a függönyt felhelyeznünk vagy éppen a római rolót, hogy az a legkevésbé se vegye el a fényt. Válasszunk akkora karnist, ami eléggé túllóg az ablak szélein, hogy legyen helyünk rendesen kihúzni az ablak mellé a sötétítő függönyt nappal.
7. Használj a gyerekszobába tapétát vagy festést a falakra!
A falak dekorálása lehetőséget ad, hogy színeket és mintákat adjunk a szobához. Egy jó alapszínt választva, később akár a mintákat is tudjuk változtatni könnyedén, ha változik az ízlés. Vigyázzunk azonban az élénk színekkel, érdemes csak 1-2 falat erős színre festeni, mert a túl sok erős szín nyomasztó is lehet.
8. Hagyjuk, hogy a gyermek válassza ki a gyerekszoba témáját!
Ha olyan szobát szeretnénk kialakítani, ahol a gyermekünk boldognak érzi magát, akkor annak az általa kiválasztott téma köré kell épülnie. Azt azonban, hogy mely elemek fogják ezt a témát erősíteni a szobában, nekünk kell kiválasztani. Ha nem szeretnénk évente új szekrényeket vásárolni, ne a szekrény határozza meg a dizájn, hanem a szobában lévő lakástextilek. Ha egy jó alapot választunk, némi falfestéssel és új ágytakaróval, függönnyel, párnákkal költséghatékonyan és gyorsan át tudjuk alakítani a szobát látványosan.